Poziv na seminar i premijerno predstavljanje priručnika
Zaštita pročelja zgrada od požara
Masovne energetske obnove postojećih zgrada u Hrvatskoj neupitno će utjecati na manju potrošnju energije i višu kvalitetu života i rada u tim zgradama. No, zasigurno će utjecati i na požarno opterećenje odnosno rizik od požara ovisno o materijalima koji se koriste tijekom tih obnova. Hrvatska je Vlada u nekoliko navrata postrožavala i prilagođavala regulativu vezanu uz zaštitu od požara u zgradama.
Zaštita od požara je 2. bitno svojstvo za građevine, no kompleksnost zakonskih i podzakonskih akata, na primjer Pravilnika o otpornosti na požar i drugim zahtjevima koje građevine moraju zadovoljiti u slučaju požara, često dovodi do nerazumijevanja i pogrešne interpretacije, i u novogradnji i prilikom energetskih obnova.
Zašto potreba za ovakvim priručnikom?
Kako bi se svim donositeljima odluka i sudionicima u tom procesu omogućilo lakše i bolje razumijevanje ove kompleksne regulative, odlučeno je izraditi priručnik koji odredbe Pravilnika razrađuje na jednostavan način i uz brojne primjere.
Ovaj projekt, pokrenut na Građevinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, iznimno je važan, pogotovo u svjetlu raspisanih natječaja vezanih uz energetske obnove višestambenih zgrada i zgrada javnog sektora. Ovim priručnikom svim donositeljima odluka želi se skrenuti pažnju kako su energetske obnove zgrada jedinstvena prilika da se uz energetsku učinkovitost poveća i sigurnost u slučaju požara, a nikako suprotno.
Kada i gdje?
Pozivamo Vas da u svojem kalendaru rezervirate 17. svibnja u periodu od 11:00 do 13:00 sati za prezentaciju koja će se održati u Velikoj predavaonici na Građevinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Pored autora i stručnjaka za zaštitu od požara iz Hrvatske, pridružit će se i jedan od vodećih svjetskih stručnjaka za ovo područje Lars Boström, SP Technical Research Institute iz Švedske.
Kome je priručnik namijenjen? Investitorima i projektantima, stručnjacima za zaštitu od požara, članovima strukovnih udruga, komorama arhitekata, inženjera, certifikatorima, studentima i profesorima na građevinskim i arhitektonskim fakultetima, inspektorima MUP-a, učenicima strukovnih škola, različitim programima cijelo-životnog obrazovanja te ostalim sudionicima u procesu energetskih obnova. |
Nositelj projekta je Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, a partner je SUPEUS (Studentska udruga za promicanje energetske učinkovitosti i savjetovanje). Ovaj projekt podržavaju HUZOP (Hrvatska udruga za zaštitu od požara), Ministarstvo unutarnjih poslova i Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja.
Molimo Vas da, zbog lakše organizacije i ograničenog broja mjesta, čim prije klikom na jednu od ovih opcija pošaljete odgovor: